Single post

Podologické vyšetření

Sportem ku zdraví! A co na to naše nohy?

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Všichni to známe, každý chce být zdravější, štíhlejší a úspěšnější. Máme za sebou téměř dva měsíce z nového roku a ti vytrvalejší z nás využívají zakoupené permanentky do bazénu, navštěvují kurzy tance a ve fitku tráví každý druhý večer. Ale ruku na srdce. Kdo z nás, kteří se do toho vrhli po hlavě, myslel na své nohy? Na rizika, která na naše nohy číhají na každém kroku, ať už v bazénu, nebo v šatnách. Na to, jak moc jsou pro nás a námi zvolený sport vhodné ty úžasně svítivé kecky z nové řady. To přeci nevadí, že nás trošku tlačí, nejsou vhodné pro vybraný sport a nedej bože zhoršují postavení klenby, hlavně když nám ladí s tím skvělým outfitem od Ježíška. V honbě za zdravím, úspěchem a krásou jsme zapomněli na ty, co dostávají zabrat, i když zrovna necvičíme, na své nohy. Pojďme jim to nyní vynahradit a podívat se společně na to, co můžeme už dnes udělat lépe.

Typické problémy sportovců

Ať už jste si vybrali pro udržení nebo zlepšení fyzické kondice návštěvu fitness, běh, tanec nebo jste se s partou kamarádů rozhodli hrát fotbal, nohejbal nebo volejbal, je dobré si uvědomit, že se zvýšenou fyzickou se zvýší i zátěž pro naše nohy.

Během pohybu je na jednotlivé části chodidla vyvíjen tlak. Čím vyšší zátěž, tím vyšší tlak. Pokud máte nevhodnou obuv, která nerespektuje vaše individuality, můžete si dopomoci k zarůstajícím nehtům, plísním a deformacím nehtového lůžka i nehtů, kuřím okům, otlakům i praskající kůži, vbočeným palcům, patní ostruze a dalším závažnějším potížím. Nemocná chodidla ovlivňují držení celého těla. Špatné držení těla způsobuje bolesti jednotlivých částí těla, jako jsou např. záda, kolena i hlava, ale i celého pohybového aparátu.

Nejen pro nohy sportovců neexistuje horší zkušenosti než zpocené nohy. Čím delší fyzická aktivita, tím více se potíme. Pro nohy v uzavřené obuvi to platí dvojnásob. Nadměrná vlhkost v botě zvyšuje tření látky na kůži. Čím déle je noha mokrá, tím více zvyšujeme riziko vzniku obtíží, jako jsou otlaky, puchýře či různé mozoly. Navíc se v kombinaci vlhkosti a špatně odvětrávané boty na noze začnou množit bakterie, které přeměňují pot v kyselinu máselnou s typickým nepříjemným odérem.

Při převlékání v šatnách a ve společných sprchách na naše nohy pro změnu číhají plísně a bakterie.

Ani v saunách a bazénech, kde máme pocit, že si nejen naše nohy odpočinou, nejsou naše nohy v bezpečí. V důsledku vlhka a i nevalných hygienických návyků některých návštěvníků, na nás mohou číhat různá plísňová onemocnění (mykózy) a virové nemoci (bradavice). Sportovní a wellness centra se sice snaží prostory pravidelně čistit a dezinfikovat, ale i zbytky dezinfekce na plochách mohou naše citlivé nohy podráždit a problém je na světě.

Co můžeme udělat už dnes?

Z výše uvedeného je zřejmé, že naše nohy jsou v ohrožení na každém kroku. Vzdávat se však oblíbených aktivit nemusíme. Připravili jsme si pro vás několik rad, které vám pomohou chránit vaše nohy.

Naprostým základem je správná obuv. Avšak správná obuv neznamená jen, že je vhodná do tělocvičny, skvělá do terénu nebo určená na silnice. Dokonce ani nestačí, že je určená pro běh, turistiku, tanec či horolezení. Správná obuv znamená především, že nám sedí, nikde nás netlačí, prostě padne jako ulitá. Dále je nutné se o obuv správně starat. Pravidelně ji čistit, dezinfikovat a po každé zátěži pořádně vysušit. Je vhodné ji i často střídat.

Kromě správné obuvi doporučujeme se sem tam projít bosky. A to kdykoliv máte příležitost. Zpříjemněte si procházku vyzutím bot a projděte se po oblázcích, v potoce, na pískovišti nebo jen tak po trávě. Pro vaše nohy to bude příjemná změna a balzám.

Další důležitý pomocník pro udržení zdravých nohou jsou antibakteriální a funkční ponožky, které udrží nohu v suchu a snižují množení bakterií. Pro relaxaci po sportu nebo dlouhém pobytu v obuvi doporučujeme adjustační ponožky.

A jak naše nohy chránit naše nohy v bazénu a wellness? Pokud nosíte v prostorách centra obuv, po každé návštěvě ji vydezinfikujte. Samozřejmostí je použití sprchy a důkladné umytí. Používejte několik ručníků, přičemž jeden si vyčleňte pouze na nohy. Otřete se do sucha a důkladně osušte meziprstí. Vysušenou kůži důkladně namažte krémem na nohy. V případě jakéhokoliv diskomfortu kontaktujte odborníka a problém konzultujte.

Závěrem dopřejte vašim chodidlům pravidelnou masáž. Ať už si ji dopřejete v pohodlí domova nebo u odborníka, ocení ji celé vaše tělo.

Náš tip!

Objednejte se na Detailní podologické vyšetření na www.hilarion.cz, v rámci kterého vám terapeuti udělají počítačový snímek chodidla, porovnají ho s ideálním snímkem chodidla a následně ho interpretují. Současně vám zkontrolují stav nehtů a pokožky, postavení prstců na nohou a postavení pat. Zároveň s vámi zkonzultují vaše problémy a vysvětlí vám, co je dobře a špatně. Na závěr vám navrhnou další postup, jak vašim nohám ulevit.

Zeptejte se odborníka

Běhám pravidelně 3x týdně 10 km. Obuv vám dostatečně volnou, přesto mám problém se zarůstajícím nehtem na ukazováčku. Bývá to bolestivé a omezuje mě to při běhání. Dá se tento problém vyšetřit trvale?

Miroslav K.

Deformace nehtu a zarůstající nehty, většinou není něco, co Vám vznikne přes noc, pokud pominu nějaký úraz / nebo mechanické poškození nehtu. Proto u zarůstajícího nehtu je vhodné odstranit zarůstající část a aplikovat rovnátko, tamponádu, ulevit tejpem, použít materiály na zklidnění rány. Korekce je obvykle proces zhruba na jeden rok, přičemž je doporučeno docházet na posunutí rovnátka cca v intervalech od tří do šesti týdnů. V případě, kdy je ve valu zánět, jsou návštěvy na výměnu tamponády častější. Ale je to velice individuální. Ing. Petra Kliková