Single post

Odběr biologického vzorku

Odběr biologického vzorku je velmi užitečným nástrojem v boji s plísňovým onemocněním nehtů. Umožňuje nám identifikovat patogen, který je původcem onemocnění, protože ne vše, co se jako nehtová mykóza tváří, musí nutně mykóza být. Udává se, že zhruba „jen“ 50 % nehtových onemocnění je ve skutečnosti způsobeno houbami. Samotný odběr je nebolestivý, ale má svá pravidla, která je potřeba dodržet:

  • Nehty by měly být odrostlé cca 14 dní, čerstvě ostříhané nehty odběr naopak komplikují
  • Nehty by neměly být nalakované
    • Pokud si nehty lakujete, je potřeba, aby byly odlakovány min 14 dní před odběrem. Použití odlakovače v kratší době může zkreslit výsledky.
  • Neužívat antimykotika (i ta volně prodejná)  min 6 týdnů (!) před odběrem. Při nedodržení této ochranné lhůty mohou být výsledky falešně negativní.
  • Nepoužívat žádné jiné druhy dezinfekce a to jak nohou tak obuvi. Nevztahuje se na klasické mýdlo, nicméně nehty by neměly být nijak výrazně drhnuty.

Vzorek je následně zpracován a to buď mikroskopickým vyšetřením a/ nebo kultivací. Výsledky jsou obvykle známy za 4 – 6 týdnů.

Odběr biologického vzorku můžete absolvovat přímo u nás v Hilarionu, kde Vám jej odebere naše zkušená pedikérka. Tato služba je zpoplatněna a stojí 1900 Kč včetně DPH. 

Popř. lze odběr provést tzv. na pojišťovnu. V tomto případě musíte nejprve navštívit svého ošetřujícího lékaře (praktický lékař, dermatolog…), který Vám vystaví žádanku na “Odběr biologického materiálu”. S touto žádankou a kartičkou pojišťovny se následně dostavíte do odběrové laboratoře viz níže:

Odběrové pracoviště Dermatovenerologie

Karlovo náměstí 32

128 08, Praha 2

Fakultní poliklinika, budova C2, 3. patro, dveře č. 4

Tel.: 224 966 733, 224 966 734

laborantky: K. Sedláková, P. Vlachová

 

Ordinační hodiny

Úterý: 8 – 12 hod

Středa: 13 – 15 hod

Čtvrtek: 8 – 15 hod

červenec a srpen: odběry POUZE út a st 8:00 – 11:00

Nemusíte se předem objednávat, s žádankou není třeba procházet kartotékou a můžete pokračovat přímo k odběrové ordinaci, kde vyčkáte pokynů laborantky. Poslední pacient je registrován 15 min před koncem pracovní doby.