První březnový den nám začalo meteorologické jaro. Na dveře nám klepe i první jarní den. Delší dny, více sluníčka a pobyt venku. Na to se po dlouhé zimě těšíme. Svlékneme teplé kabáty, čepice, rukavice a hurá na procházky do města i do přírody. Při procházce vyhlížíme první jarní květiny. Sněženky, bledule, narcisy, a za chvíli se přidají i tulipány. Naše zahrádky a balkony čeká jarní úklid. Zamést, shrabat listí, nachystat záhony a první sadbu. Je toho opravdu spousta, co nás čeká. Než se do všeho pustíme, mysleme na naše ruce, jejichž pokožka dostala v zimě pořádně zabrat a připravme ji společně na ostré jarní sluníčko a práce na zahrádce.
Typické problémy
V zimě si naše ruce moc neodpočinuly. Chlad, mráz, silný vítr a doma naopak teplo a s tím spojený suchý vzduch. Na cestách bylo opět chladno. V práci to nebylo o moc lepší, kromě střídání teplot, jsme ruce zatěžovali častým umýváním a následným vysoušením. To vše dalo našim rukám pořádně zabrat. Pokud jste nemysleli na dostatečnou péči o ruce a nehty v zimě, potýkají se nyní na jaře s nedostatečnou hydratací. Jsou tedy suché, v horších případech dokonce popraskané, šupinaté a bolavé. K tomu všemu je nyní vystavujete sice příjemnému, ale zároveň ostrému jarnímu sluníčku. A při jarním úklidu, práci na zahrádce a balkoně si pokožka rukou a nehty neodpočinou už vůbec. S čím naše ruce bojují?
Nedostatečná hydratace způsobila vysušenou a šupinatou pokožku rukou. To nám kromě nepěkného vzhledu způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Navíc poškozenou kůží se mohou do těla dostat nejrůznější bakterie a infekce.
Mysleli jste si, že ruce ochráníte použitím rukavic? Ano, je to určitá forma ochrany, ale pokud používáte pro práci na zahradě neprodyšné rukavice, pokožka rukou se začne zahřívat a potit. To vytváří prostředí pro vznik plísní. Když problém s počínající plísní podceníte, dožene vás s tím související svědění a zarudnutí k návštěvě kožního lékaře.
Co můžeme udělat už dnes?
Naprosto zásadní je hydratace. Nezapomeňte ruce pravidelně promazávat krémem nebo balzámem. Na nehty a nehtové kůžičky používejte pečující oleje. A to kdykoliv. Kupte si malé cestovní balení, které se vejde do každé kabelky nebo batohu, a noste ho všude s sebou.
Rukavice nám poskytnou ochranu před znečištěním a zraněním pokožky i nehtů. Na jarní úklid v domácnosti volte gumové rukavice. Chrání pokožku našich rukou před použitými chemikáliemi, jejichž vliv na pokožku rukou s následným očištěním mýdlem je přímo devastující. Na lehkou práci použijte čistě bavlněné rukavice. Na náročnější činnosti pak volte bavlněné rukavice, které jsou na namáhaných částech namočené do polyuretanu, nitrilu nebo latexu. Jsou příjemné na nošení, ale zároveň vydrží vyšší zátěž. Pro opravdu těžkou práci si pořiďte kožené (popř. imitaci kůže) rukavice, které poskytují dostatečnou ochranu celým rukám.
Rukavice je nutné pravidelně čistit, dezinfikovat a vysoušet. Jedině tak vám a vašim rukám poskytnou dostatečnou ochranu a péči.
Odumřelé zbytky tkání a mozolů vám spolehlivě odstraní peeling rukou. To naší pokožce zajistí, aby se léčivé látky krémů, masek a zábalů dostaly přesně tam, kam mají.
Nezapomeňte také na nehty. Nůžky a pilníky, by měl mít každý člen domácnosti vlastní. Nestačí pouze očistit a ošetřit dezinfekcí, protože některé patogeny zničí spolehlivě až teplota vyšší než 180 stupňů po dobu minimálně jedné hodiny.
Nehty po práci důkladně očistěte, zapilujte, naneste ochranný lak a do nehtových lůžek vmasírujte výživu v podobě olejíčku.
Udělejte pro ruce něco navíc a dopřejte jim vyživující masku na ruce a nehty. Pleti ji dopřáváme pravidelně, tak proč ne i rukám? Masky na ruce pečují a následně chrání pokožku rukou, změkčují nehtové kůžičky a vyživují nehty.
Náš tip!
Rozmazlete své ruce Přístrojovou manikúrou v Hilarion – Podologickém institutu (www.hilarion.cz), která je velmi efektivní a má delší trvanlivost. V rámci procedury dopřejete vašim rukám dezinfekci, v případě potřeby odlakování nehtů, zapilování do požadovaného tvaru a ošetření nehtové ploténky. Na závěr probíhá aplikace pečujícího oleje a krátká masáž rukou krémem.
Zeptejte se odborníka
Nejen po práci na zahradě se mi objevují kolem nehtů záděry. Nevypadá to vůbec hezky a navíc je to velmi bolestivé. Co mám dělat, abych jim předcházela? Martina T.
Příčin vzniku záděr může být mnoho. Okusování nehtů a kůžičky v důsledku nervozity, nípání, dehydratovaná pokožka, mechanické poškození. Pokud se záděra již objeví, je důležité ji vydezinfikovat, aby se do těla nedostala infekce. Omyjte si tedy důkladně postižené místo vodou a mýdlem. Vysušte. Hygienicky čistými nůžkami odstraňte odumřelou kůžičku u záděry tak, aby byla co nejmenší, ale opatrně, abyste si neporanila živou tkáň. Ranku namažte hojivou mastí a zalepte tak, aby se do ranky nedostaly nečistoty. Postižené místo nenechte zalepené příliš dlouho, je důležité, aby poraněná pokožka mohla dýchat. Jako prevenci vzniku pak doporučuji pravidelnou péči o ruce v podobě hydratace. Navštivte https://eshop.hilarion.cz/manikura/ a zvolte pro své ruce tu nejlepší péči.
Ing. Petra Kliková