Single post

Kousání nehtů se odborně říká – Onychofagie

Kousání nehtů je častý a těžce překonatelný zlozvyk, který velmi často vzniká již v dětství, ale může vzniknout i během dospívání či v dospělosti. Kousání nehtů je často spojené se subjektivním prožíváním stresu. Postižený si může od stresu pomoci i jinými způsoby, např. okusováním, či škrábáním kůže kolem nehtů. Stává se to většinou nepřetržitým a neuvědomělým chováním s pocitem, že se záděrky a ranky kolem nehtů musí neustále odstraňovat a vzniká tak začarovaný kruh. Je to velmi bolestivé a je zde nebezpečí zánětu.

Oba tyto zlozvyky často mají psychologický podklad a je dobré pátrat po příčině. Všímat si, kdy a za jakých situací si dítě nehty či kůžičku okusuje (nervozita, nuda, smutek). Okusování pomáhá zmírnit stres a vnitřní napětí. Co tedy s tím? Hořký lak na nehty většinou nefunguje. Stojí za to zkusit zaměstnat ústa bonbony nebo žvýkačkou a pro ruce najít nějakou titěrnou a zábavnou činnost (uzlíčkování náramku, navlékání korálků, stavba modelů…).

Za problémem kousání nehtů často stojí různé obavy, pocity méněcennosti, strach, úzkost. Proto kárání dítěte je jen přiléváním oleje do ohně a přidávání negativního podnětu spojeného s nehty. Je lepší a účinnější dítě pozitivně motivovat a chválit.

Např. chce si Vaše dcera nalakovat nehty a vy jí to chcete dovolit, až si přestane kousat nehty? Zkuste to otočit a udělejte si krásné nehtíky spolu. Dejte ji barevné obrázky a hezky si to spolu užijte. Dcerka bude mít radost a třeba se jí nehty budou tak líbit, že si nebude chtít tu nádheru zničit a nehty si neokouše. No a dají se použít i bezbarvý lak a vodotiskové obrázky na nehty mají i chlapeckými motivy.

Je to běh na dlouhou trať, ale zbavit se toho dá. V případě potřeby není ostuda požádat o pomoc psychoterapeuta a odstranit stres s jeho pomocí.

Náš tip: Vyzkoušejte vyměnit jeden sterotyp za druhý.  Můžete nabídnout:

https://eshop.hilarion.cz/pece-o-ruce/akupresurni-masazni-prstynek/

Tento skvělý masážní prstýnek je podnětnou stimulací, přesto ale neublíží 🙂

Autor: PWI