Single post

Společenská sezóna vrcholí

Společenská sezóna je v plném proudu. Společenské události, maturitní a reprezentační plesy, myslivecké bály nebo charitativní akce, to vše pro nás znamená spoustu příprav. Dostali jsme pozvánky, nebo jsme si koupili lístky. Vybíráme si šaty a k tomu lodičky, nejlépe na vysokém podpatku Kdo by nechtěl mít o kousek delší a přitažlivější siluetu? Zapomenout nesmíme na různé doplňky, od psaníčka, kam si uložíme naše (ano, i partnerovo) cennosti, po šperky. Návštěva kadeřníka, kosmetiky a jsme nachystané. Vše je připraveno, snad jsme na nic nezapomněli.

Konečně je tady slavnostní večer. Vypadáme a cítíme se skvěle. Náš doprovod je na nás patřičně pyšný. Na parketu protančíme celou noc, a i když netančíme, jsme neustále v pohybu. Bavíme se, smějeme se, prostě si to pořádně užíváme. Fotky na sociální sítě samozřejmě nemohou chybět. To budou všichni koukat a těch lajků, balzám pro naše sebevědomí. Buďme upřímní, po vánočních svátcích si ho potřebujeme trošku nafouknout. Nastal čas jít domů. Doma se vyzujeme z krásných lodiček a pánové ze společenské obuvi. A náhle si vzpomeneme, na co jsme při všech těch přípravách zapomněli, na naše nohy. Jsou teď těžké, bolavé a ještě pár dní nám budou tento krásný večer připomínat. Bohužel ne tak, jak bychom si přáli.

Typické problémy způsobené nošením společenské obuvi

Pojďme se společně podívat, kde jsme udělali chybu. Výběr obuvi je základ. Nevybrali jsme si náhodou v touze po perfektním vzhledu naprosto nevhodnou obuv? Není moc úzká, podpatek moc vysoký a noha v ní nemá šanci se nadechnout?

I když si myslíme, že se pro jednou nic nestane, je třeba si připomenout, že naše krásné střevíčky neobujeme pouze jednou a pouze na pár hodin, ale že hned při další příležitosti je vyneseme znovu. Přitom nevhodně zvolená obuv může chodidlo nenávratně poškodit. Pokud si obujeme lodičky, naše chodidlo se ocitne v naprosto nepřirozené poloze. Naše váha se kompletně přenese na přední část chodidla, klenba se propne a pata se odlehčí. V důsledku toho změníme celé postavení těla. Navíc, pokud obujeme špičaté lodičky, ve kterých není dostatek prostoru pro naše prsty, dochází k deformaci prstů. To nám v lepším případě způsobí lehké oděrky, otlaky, puchýře a kuří oka. V těch horších však zarůstající nehty, deformaci nehtového lůžka i nehtů, přerůstající valy. Zde však možné potíže bohužel nekončí. Pokud nesprávně zvolenou obuv nosíme dlouhodobě, můžeme očekávat nepříjemnosti v podobě kladívkových/drápovitých/paličkových prstů, vbočených palců, patní ostruhy nebo zánětu šlach.

V případě neprodyšné, málo odvětrávané, obuvi vytvoříme příjemné prostředí pro vznik bakterií a plísní. Toto riziko je vyšší v kombinaci s použitím umělých vláken punčoch a punčocháčů.

Co můžeme udělat už dnes?

Na své nohy myslete již při koupi společenské obuvi a respektujte tvar vašich chodidel, postavení prstů. Při výběru respektujte stávající problémy vašich nohou a pokuste se upozadit touhu opticky prodloužit nohu do nebeských výšin za cenu destrukce klenby nebo zadělání si na vbočený palec. Pouze zdravé nohy jsou opravdu krásné.

Samozřejmě máme pro vaše nohy i první pomoc. Hned, jak to půjde, nohy osprchujte spíše vlažnou vodou a pořádně je vysušte. Následně je ošetřete chladivým gelem, který zmírní únavu. Dávejte ale pozor, pokud máte na noze otevřené ranky v podobě puchýřů a drobných ranek, ať si do nich nezanesete nečistoty kvůli hrozící infekci, popř. při nanášení ošetřujících přípravků, které by vám způsobily další bolest). Ranky zalepte vhodnou náplastí. Oblečte si adjustační ponožky, dejte nožky nahoru a nechte nohy odpočinout.

Ráno po probuzení (opravdu není nutné hned po návratu v bujaré náladě) obuv řádně vydezinfikujte a důkladně ji vysušte.

Náš tip!

Dopřejte si jedinečné ošetření nohou v podobě Kosmetické regenerační pedikúry v Podologickém institutu Hilarion (www.hilarion.cz). Při této proceduře ošetřuje terapeut vaše nohy kosmetikou KART. Tato kosmetika je výjimečná svým složením, které tvoří ovocná báze, jako je drcená dužina papáji, jablka, broskve, meruňky, citronu, hrozny, ale i zeleninová báze rajčat, zelí i okurek. Kromě toho řada používaných přípravků nemá na trhu alternativu pro řešení různých kožních problémů. To umožňuje terapeutovi každému klientovi nabídnout vysoce kvalitní, bezpečné, účinné a jedinečné ošetření ve smyslu obnovy a hloubkové regenerace pokožky na všech úrovních. Od prevence přes zlepšení mnoha problémů po tvorbu ochranné bariéry. Je vhodná i pro těhotné a diabetiky.

Vzpomeňte si na protančenou noc v úzkých botách a dopřejte navíc svým nohám ještě další půlhodinku extra v podobě Relaxační masáže chodidel a lýtek!

Zeptejte se odborníka

Pokaždé, když si obuji společenskou obuv (lodičky, mokasínky) v kombinaci se silonkama, zpotí se mi prostor mezi prsty a po pár hodinách mě začne svědit. Dá se tento problém odstranit nějakým ošetřením v rámci pedikúry? Je to velmi nepříjemné. Děkuji za odpověď. Blanka M.

Při jakémkoliv pohybu se noha zahřívá a dýchá. Pokud nosíte uzavřenou obuv, ve které pokožka nohou nemůže dýchat, vlhko nemá jak odcházet z obuvi. To způsobí, že se vaše nohy začnou potit. Umělá vlákna silonek nejsou schopna vlhkost pojmout. Vytvořený pot je ideální prostředí pro vznik nejrůznějších bakterií a plísní. To způsobuje následné svědění. Není výjimkou i tvorba zápachu. Návštěva pedikúry je pro zdraví vašich nohou základ a působí preventivně proti vzniku obtíží. Během ošetření je vhodné si nechat vydezinfikovat obuv ozónem, který ji vysuší a zbaví všech bakterií a plísní. Zároveň si zakupte dezinfekční zásyp na nohy, který poskytuje účinnou ochranu proti potu, zápachu a plísňovým infekcím, a aplikujte ho před obutím. Tento zásyp lze zakoupit také online na https://eshop.hilarion.cz/.

Ing. Petra Kliková