Single post

Proč by měl chodit diabetik pravidelně na pedikúru?

Diabetes 2 typu má své charakteristické projevy. Pojí se s ním mimojiné horší metabolismus kůže, zhoršení zraku, neuropatie (snížená citlivost chodidel, či naopak extrémní bolestivost) a ukládání tuku především v oblasti břicha a vnitřních orgánů tzv. typ jablko.

Kromě správného stravování a životosprávy je preventivní péče o nohy diabetiků klíčová. Nohy diabetiků, které jsou pod pravidelnou kontrolou mají menší pravděpodobnost vzniku rány a následného rozvoje syndromu diabetické nohy.
Doporučení z praxe: 

  1. Každý večer kontrolovat nohy zrcadlem pro diabetiky. Jedná se o zrcátko na teleskopické tyči, pomocí kterého se kontroluje, zda nohy nenesou známky jakéhokoliv poranění. 
  2. Denně promazávat nohy krémem určeným pro diabetiky. 
  3. Nosit ponožky určené pro diabetiky s volným lemem – prevence zhoršeného prokrvení.
  4. Nosit obuv určenou pro diabetiky, která nebude nikde tlačit, nebude mít ostré hrany ani švy. 
  5. Před obutím boty ji zkontrolovat, jestli do ní nespadl kamínek či klíče od bytu. (Příběh ze života: Jeden klient chodil 2 dny v botách než zjistil, že má v jedné botě klíče od bytu a poranil si nohu do krve.)
  6. Pozor na ohřívání nohou na topení, kvůli snížené citlivosti může dojít k popálení. 
  7. Docházet pravidelně na odbornou přístrojovou pedikúru,  zkrácení nehtů a odbroušení otlaků.
  8. Nechodit doma na boso, ale v domácí obuvi, aby se předešlo poranění chodidel. 
  9. Po koupeli pečlivě vysušovat meziprstí, aby zde nevznikla plíseň. 
  10. Používat prostředky na ochranu nehtů a pravidelně je promazávat, aby se předešlo vzniku plísně na nehtech v důsledku horšího prokrvení nohou. 

TIP PRO VÁS

V Hilarionu doporučujeme diabetikům nosit vložky Armstrog od značky Vasyli Medical. Tyto patentované vložky zajišťují správné rozložení váhy a chrání inkriminovaná místa kde se nejčastěji tvoří otlaky. 

Desatero benefitů pravidelné pedikúry u diabetiků

  1. Součást preventivní péče
  2. Masáž chodidel zlepšuje absorpci inzulinu v těle
  3. Pomáhá zlepšit cirkulaci krve v končetinách
  4. Slouží jako prevence rozvoje infekčních onemocnění chodidel
  5. Redukuje zápach nohou
  6. Pomáhá odstranit odumřelou kůži
  7. Redukuje stres a tenzi
  8. Zabraňuje rozvoji dalších komplikací
  9. Slouží jako prevence typických kožních problémů 
  10. Slouží jako prevence amputací

Nejčastější otázky

Je pro diabetiky vhodná mokrá pedikúra? 

Dle nejnovějších poznatků se mokrá pedikúra nedoporučuje. Přes mikroprasklinky v pokožce mohou do pokožky vniknout patogeny. Pokožka, která ve vodní lázni nabobtná se zároveň chová jinak po oschnutí a může dojít k poranění skalpelem. 

Kdo může provádět pedikúru diabetikovi? 

Kdokoliv kdo má rekvalifikační kurz na pedikúru, prošel zkouškou profesní kvalifikace nebo absolvoval střední školu – obor kosmetička. 

Kdo provádí pedikúru v Hilarionu? 

Naši terapeuti jsou školení na péči o nohy diabetiků. Spolupracujeme s lékaři a zároveň dbáme na vzdělávání zaměstnanců, a to formou odborných přednášek, interním školením, či školením přímo v IKEMu, kde probíhají kurzy pro nezdravotníky se zaměřením na nohy diabetiků. Stáž probíhá přímo v podiatrické ambulanci, kde se lékaři a zdravotní sestry starají o nohy diabetiků se syndromem diabetické nohy. Je to smutné školení, protože vidíte případy, kdy se nehojící se rány snaží zdravotníci vyléčit, ale ne vždy se to podaří. Následkem tak může být  amputace části prstů, nártu atd. 

Jaké bývají příčiny amputací? 

Příčiny mohou být skutečně rozmanité a v pravdě neočekávané. Shrnutá ponožka v botě, bodnutí od včely, šlápnutí v garáži na rezavý hřebík, oděrka na bérci od těsné ponožky, aj. Noha, která se dostatečně neprokrvuje se následně velmi špatně hojí. Klienti často nohu zatěžují i když by měla být v klidu a ideálně nahoře. Tím vším se léčba rány komplikuje. Ačkoliv současná medicína nabízí celou řadu technik na podporu hojení jako je podtlak, ozonová terapie, aplikace muších larev aj.,  pokud chybí řádná součinnost pacienta, ani tyto možnosti nejsou nic platné. Někdy je nález na noze tak pokročilý, že nohu už zachránit nelze.

Proto by pedikér se specializací na podologii měl být s těmito případy obeznámen a být schopen klienta při pedikúře motivovat k tomu, aby doma dodržoval všechna preventivní opatření. Zároveň by měl být schopen na základě stavu jeho chodidel doporučit vhodné prostředky na domácí péči.  

Jak v Hilarionu taková pedikúra probíhá? 

Pedikúra probíhá v plně vybavených kabiny, vybavených křesly dle německých standardů a pracovními přístroji s klasifikací lékařského vybavení. Všechny používané nástroje jsou sterilní a jednotlivě balené, popř. určené k jednorázovému použití. 

Pro diabetiky máme v nabídce 2 typy pedikúry.

Klasická přístrojová pedikúra

Nejprve se pokožka a nehty vydezinfikují, následně se zkontroluje stav chodidel, meziprstí a nehtů. Kontroluje se přítomnost případných otlaků, kuřích ok, zarůstajících nehtů, popraskaných pat, barevných změn na nehtech a pih v místech, kam oko klienta nedohlédne. Pokožka a nehty se vyfotí, abychom mohli na příští návštěvě zhodnotit případný progres ošetření. Sondou se zkontrolují volné okraje nehtů a nehty se následně zkrátí kleštěmi pro diabetiky obvykle s tupou špičkou. Následně se vyčistí kraje nehtů a zabrousí se. Pokud jsou nehty hodně silné, je možné k jejich úpravě použít pouze automatickou brusku. Očistí se nehtové kůžičky, obrousí případné otlaky kolem prstů, vyčistí se meziprstí, obrousí se případné otlaky na ploskách a na patách. Následně se provede peeling a nohy se promažou krémem určeným pro diabetiky, který dodává pokožce nejen hydrataci, ale i pružnost. Na závěr se provede masáž chodidel. Klientovi pomůžeme obléci ponožky, při té příležitosti zkontrolujeme zda má správný typ ponožek a pokud je potřeba zkontrolujeme i obuv, ve které přišel.

Kosmetologická pedikúra pomocí nízkomolekulární kosmetiky KART 

Tato pedikúra nemá za úkol pouhé zbavení otlaků, ale zároveň do hloubky vyživuje pokožku chodidel. Je to druh tzv. SPA pedikúry, kde se díky způsobu zpracování dostávají účinné látky do hlubších vrstev pokožky a tím je výsledek a efekt o poznání lepší než u klasické pedikúry. 

Pedikúra probíhá následovně: u běžných klientů se na základě zhodnocení stavu nehtů a pokožky zvolí jeden ze dvanácti protokolů péče o nohy. Nicméně pro nohy diabetiků se používá jeden specifický protokol, který zajišťuje péči na míru jejich potřebám. Nohy se nejprve navlhčí a omyjí, přitom se pečlivě vmasíruje dezinfekční mýdlo, tento proces trvá cca 2 minuty. Následně se na plosky nohou aplikuje peeling s účinnou látkou papain. Vše se nanáší v takové vrstvě jako když se aplikuje maska. Chodidla se následně až po prsty zabalí na 5 – 10 minut do folie. Mezitím se ošetří nehty nebo alespoň část, podle toho co se stihne. Po uplynutí předepsané doby se zbytek nevstřebaného peelingu setře špachtlí a následně neutralizuje mýdlem. Poté se nohy osuší a obrousí automatickou bruskou. Když jsou plosky hotové vrátíme se k nehtům a doošetříme pečlivé všechny nehty, jejich délku, kraje a kůžičky. Následně se na pokožku nanese speciální krém a přidá se pár kapek Zipornit oleje, který se pečlivě vmasíruje. Nohy opět zabalíme na 5 – 10 minut do folie. Poté folii sundáme, provedeme masáž a případné přebytky krému setřeme ubrouskem. Plosky nohou budou jako nové a Vám se bude šlapat jako po obláčku. 

Díky nízkomolekulární účinné kosmetice jsou nohy lépe prokrvené, pocitově lehčí a příjemné na došlap. Procesy aktivované při tomto druhu pedikúry probíhají v pokožce ještě několik dní poté. 

Jak často se má docházet na pedikúru? 

Na pedikúru doporučujeme docházet dle potřeby v rozmezí  3 – 6 týdnů. 

 

 

Aktuální ceník nalezene na tomto odkazu, či přímo v on-line rezervačním systému. 

Pokud máte jakékoliv dotazy, tak se na nás neváhejte obrátit.