Single post

Jak správně stříhat nehty dětem

Opakovaně se setkáváme s případy, kdy nás rodiče požádají o radu, jak správně pečovat o nehty svých potomků. Kvalita nehtů se během života a mění a nehty nejsou pořád stejné. Dětské nehty reagují na kdejaký podnět. Proto jsem se rozhodla, sepsat vše podstatné.

 

Máte téma, které Vás zajímá? Napište a zpracuji Vám jej. (petraklikova@hilarion.cz)

 

Jaké nástroje vlastně potřebujete?

Kleštičky, nůžky, pilníky rovné, pilníky rotační, je toho mnoho. Jsou i tací, co nehty prostě okoušou, sobě i ostatním. Domácí sada, kterou jsem pořídila ještě před narozením naší dcerky a je určena výlučně pro používání na její nehty obsahuje:

  • Kosmetická taštička na manikúru na zip
  • Kvádr na zaleštění nehtů 240
  • Kulaté nůžtičky
  • Kleštičky na nehty („krokodýl“)
  • Pilník o hrubosti 180 / 240
  • Leštičku na nehty

 

Ukázka domácího setu - pro miminko

Ukázka domácího setu pro miminko 

Proč je důležité, aby dítě mělo vlastní set na nehty?

  • Získání základních hygienických návyků. Stejně tak, jako byste si neměli s nikým půjčovat zubní kartáček, neměli byste s nikým sdílet nástroje na péči o nehty. Domněnka, že stačí omýt vodou, nebo vydezinfikovat postřikem a jste z obliga je skutečně mylná.
  • Některé patogeny, potřebují ideálně 180 stupňů po dobu 60 min v horkovzdušném sterilizátoru.
  • Pokud jsou nehty rodinných příslušníků zdravé, každý má svoje a po použití je jen očistíme, pak je to ok. V případě kožních potíží je i toto nedostatečné. Dle problematiky je potřeba adekvátně upravit režim. Ideálně mít jednorázové pilníky.
  • Nedej bože, kdyby jeden z členů rodiny řešil plíseň nehtů. Pak by nástroje měli být ideálně jednorázové. Jak pracovat s nástroji při plísni nehtů probereme více v dalším blogu.

 

Otázky rodičů:

Postříkám kleštičky dezinfekcí na nástroje, je to dostačující?

Bohužel není. Každá dezinfekce má doporučení na jaké plochy je určená. Většina z nich je určená na dobře dostupné plochy. Zkusme se společně podívat například na: Mikrozid ® AF liquid, který se doporučuje k rychlé dezinfekci malých ploch a povrchů zdravotnických prostředků (stoly, stolky, vozíky, kliky, dveře, pomůcky apod.).

Proč to nestačí, když je definovaná účinnost? Baktericidní, fungicidní, virucidní, mykobaktericidní.

Ano, je to účinnost určená na plochy. Ne na nástroje, kterými se pracuje na těle. Takže bohužel, nedostatečné.

 

Než si řekneme, jak ideálně pečovat o nehty, je důležité pojmenovat jednotlivé části.

Anatomie nehtu z profilu Anatomie nehtu zvrchu

Ostrost nehtů u novorozenců

Rostou jim skoro přes noc, stříhat se dají pomalu co 3 dny. Volný bílý okraj nehtu, je co se ostrosti týče pěkný neřád. Je to ta část, která přerůstá přes bříško prstu, která škrábe. Novorozenci jsou obecně velice roztomilí. Ale více ohledně pocitu řekne obrázek. Hlavně když třeba kojíte…

Nehty doporučuji zkracovat:

  • Tak aby měli stále maličký volný okraj
  • Aby okraje nebyli ostré
  • Nemá dojít k poranění kůže dítěte ani ostatních v jeho/jejím okolí
  • Nehty se nemají zastřihávat až „do živého“

Jaké techniky ke zkracování můžete používat?

  • Zapilovat pilníkem
  • Zkrátit kleštičkami na nehty
  • Zkrátit nůžkami na nehty s kulatým okrajem
  • Můžete po zastřižení postříkat nehty dezinfekcí. Já sama dezinfekcí nestříkám.
  • Můžete následně promazat olejíčkem. Ten jsem začala dávat dceři nedávno. Protože to viděla u mě a chtěla taky.

V případě, že si nejste jisti, jak správně pečovat o nehty, doporučuji se poradit s odborníkem. Podíváme se na Váš aktuální stav nehtů. Můžeme Vám poradit, jaké nástroje můžete doma používat.

 

Jak pečovat o nehty dle věku

Novorozenci 0 – 1 rok

Už děti po narození jsou schopné se poškrábat, protože mají ostré nehtíky.

U novorozenců je důležité při stříhání nehtů dávat pozor, aby nedošlo k přílišnému zastřižení nehtu, mohlo by dojít ke krvácení. Dají se například pořídit rukavičky, aby se novorozenec nepoškrábal.

Pokud byl nehet delší – zastřihla jsem kleštičkami „krokodýlem.“ Uchopila jsem prsty, odtáhla bříško mírně od nehtu, abych se dostala lépe pod nehet.

Když byli nehty ostré, ale ne moc dlouhé, použila jsem raději pilníček. Ale pozor, abyste neporanili bříško prstu.

 

Batolata až puberťáci 1 – x

Stříhání nehtů je již lehčí, dá se s dítětem domluvit. Doporučuji kleštičky nebo nůžky na zkracování. A leštičku na zapilování okrajů.

 

Jak často zkracovat nehty?

My ve 2 letech máme režii buď anebo:

  • Když to vyjde 1x týdně, doporučuji zkrátit a následně ztupit kraje pilníkem, o hrubosti 240.
  • Když to vyjde 2x do týdne, doporučuji nehty zkracovat pilováním, nahrubo zkrátit pilníkem o hrubosti 180 a následně ztupit kraje pilníkem, o hrubosti 240.

 

Pro zajímavost – Víte proč nám příroda pořídila nehty?

Ochranná vrstva pod nehtem

Pod volným okrajem nehtu se vyskytuje ochranná vrstva, taková blanka zvaná hyponychium. Tato ochranná vrstva nám umožňuje zachovat ochranný plášť kůže. Když se zastřihne nehet do krve, může v horším případě dojít k zánětu. V horším případě dojít až k poškození kořenu nehtu. Pokud stříháte tak, že zůstane malý kousíček volného okraje nehtu, předchází se tím možnosti průniku bakterií pod nehet.

Ochrana prstů

Tvrdá ochrana posledního článku prstu. Celý den někam saháme, děláme spousty věcí. Nehet má za úkol předejít poranění konečků prstů. Příroda je moudrá.

Senzomotorika

Díky nehtům máme možnost vnímat informace o tom, jak moc velikým nebo malým tlakem na věci saháme. Je to funkce senzomotorická. Díky nehtům jsme schopní vědět a vnímat jakým tlakem tlačíme prstem na předměty v našem okolí. Jinými slovy to tedy znamená, že díky nehtům a díky tomu, že tlačíme na nějaký podnět bříškem prstu se tato informace formace přenáší na nehet a tím pádem víme jak moc na daný předmět tlačíme. Proto nás například bolí pokud si ostříhám nehty až příliš nakrátko, protože tu zpětnou vazbu kterou nám nedává nemáme a tlačíme kostí přímo proti masu na prstu.

 

Věděli jste, že?

U malých dětí je stříhání nehtů velice důležité

Nehty mohou způsobit poranění kůže, dítě se může poškrábat nebo může poškrábat ostatní. Proto stříhání není vhodné zanedbávat.

Nicméně, dítě poznává pohmatem. Dle studií je dokázáno, že děti se nejrychleji rozvíjejí do 7 let.  V tomto období se učí brát věci do ruky, poznávají strukturu, váhu, ochutnávají, učí se manipulační zručnosti. Je pro ně velice důležité pracovat kombinací vidím, slyším, cítím, osahávám a ohmatávám. V případě, kdy se nehet zastřihne do živého nebo do krve, může dítě odmítat brát věci do rukou. Což může narušit ideální vývoj. Proto dvakrát měř, jednou řež. U nás stříhej nebo piluj.

 

Triky rodičů, které se mnou sdíleli:

Máma Klára, syn (1 rok)

Synovi stříhá nehty zásadně můj manžel, který vymyslel techniku. Má dítě za zády a když stříhá nehty na nohou, nechá si čmárat na záda a mezitím v klidu ostříhá nehty na nohou.

 

Táta Michal, dcera (2 roky)

Tuto proceduru děláme pravidelně na pračce v koupelně. Jednou týdně v neděli. Dám dceři do ruky nějaké hračky, a povídám si s ní. Žena pak může v klidu ostříhat nehty na nohou. Protože jinak chce dcerka pomáhat a bere jí vše z rukou. U ručiček už je sama nastavuje, jaký nehet chce ustřihnout.

 

Máma Adéla, syn (1,5 roku)

Teď už normálními zahnutými nůžkami a odmalička mu u toho zpívám. Mám štěstí, že drží. Většinou mu dám do druhé ručičky něco na hraní, aby mi po nich nesahal. Jo a naše písnička na stříhání nehtů je Marnivá sestřenice od Suchého.

 

Máma Petra, dcera (4 roky)

Já stříhám kleštičkami na kůžičku. A s malou si hrajeme na salón 😊. Na nohou nehty stříhám, když sedím za dcerou, abych měla její nohy ze stejného pohledu jako když je stříhám sobě. Při stříhání tím pak nehty ohýbám směrem dolů, ne nahoru od lůžka, je to příjemnější pro dceru.

 

Máma Týna, dcera (4 roky) a syn (1,75)

Mám nůžtičky s kulatou špičkou, posadím si je na klín, vezmu jim ruku do své levé a prst zafixuju svou levou dlani a prsty a pravou střihám. Vždycky nechám tak pul mm bílého nehtu a u toho jim říkám co děláme, počítáme prsty, nebo vyjmenováváme… nebo koukají na pohádku. Děláme to tak od narození. Jak je mám na klíně, nehrozí, že by se mi vysmekli. Stříháme po koupeli.

Jak drží nehty maminka 2 spokojených dětí

Co rodina to názor, jaký styl zkracování nehtů máte Vy?

 

Děkujeme, že jste dočetli až sem 🙂 budeme se těšit na další Vaše podněty na témata na blog.

Těšíme se na Vás.

Ing. Petra Kliková a tým Hilarion

Leave a Comment