Naše služby

Příprava mykotického nehtu k dermatologovi

Ošetření zahrnuje:

Dezinfekci u vstupu, vlastní sadu ručníků, jednotlivě balené a sterilizované nástroje pro každého klienta, dezinfekci , odbroušení onycholytické části nehtu, doporučení domácí péče zaměřené proti plísním. Ve chvíli kdy je část nehtu postižená plísní pečlivě odbroušena, doporučujeme pravidelně používat přípravky proti plísním, které můžete  zakoupit u nás nebo v lékárně, popř. co nejdříve navštívit lékaře, který na základě Vašeho celkového zdravotního stavu a svého uvážení určí následnou terapii.
Nebojte se, odbroušení nehtu se vzduchovou kapsou nebolí. Není to stržení nehtů, to bolí. Proto se objednejte k nám a uvidíte, že budete spokojeni. 

Délka trvání:

  • 15 – 20 min  / 685 Kč

Možné doplňkové služby:

  • Odběr biologického materiálu pro laboratoř k detekci přítomnosti plísní
  • PACT MED světelná terapie na mykotické nehty
  • Přístrojová pedikúra

Další návštěva:

V případě, že se rozhodnete pro domácí terapii, je vhodné na odbrušování nehtu docházet pravidelně 1x za 2-4 týdny a to do té doby než začne dorůstat zdravá část nehtu.

Časté dotazy:

Co je to onycholýza?

Je to tzv. vzduchová kapsa mezi nehtovým lůžkem a nehtovou ploténkou. Může mít mnoho příčin, např. otlak z bot. Často se vyskytuje u sportovců, zejména běžců.

Co je to onychomykóza?

To je označení vzduchové kapsy pod nehtem, ve které se zároveň nachází plíseň.

Bolí odbroušení nehtů?

Nebolí, je nutné rozlišovat mezi stržením nehtu a odbroušením nehtu. Při odbroušení nehtu dochází k tomu, že opatrně pomocí rotačních frézek odbrušujeme jednotlivé vrstvy nehtů tak dlouho, dokud nám to vzduchová kapsa dovolí. Máme i speciální světlo, které nám ukáže, kam až se brousit dá, aby to bylo bezpečné.

Proč lékaři říkají, že s plísní nemám chodit na pedikúru? 

Protože je jejich úkolem dávat Vám dobrá doporučení.  V povědomí zůstává mokrá pedikúra, obava o čistotu nástrojů, abyste někoho dále nenakazili, nebo ještě něco sami nechytili. U nás tyto obavy mít nemusíte. Děláme suchou přístrojovou pedikúru, všechny naše nástroje jsou sterilní a jednotlivě balené pro každé použití. Používáme tavící rukávy s indikací správně proběhlé sterilizace a proto jste u nás v bezpečí. Naopak, pravidelným odbrušováním postižené části nehtu se zlepší přístup léčiva ke kořeni nehtu a tím si zajistíte tu nejlepší možnou péči pro své nohy.

V čem je výhoda toho, že mi léky předepíše lékař?

Předpokládá se, že Vám lékař indikuje odběr biologického materiálu z Vašeho nehtu a následně se zacílí léčba na konkrétní typ plísně. Takový postup by měl celou léčbu zefektivnit. Nicméně ne vždy se odběry před nasazením lokální léčby dělají. Výhodou návštěvy lékaře je možnost nasazení celkových antimykotik, která se podávají orálně. K podání se většinou přistupuje při velkém rozsahu plísně. Oproti lokální antimykotikům mohou mít ta celková lepší výsledky. Ideální je terapie kombinovat. Dojdete si k lékaři, který zhodnotí zda je potřeba udělat odběr a následně určí léčbu. Poté přijdete k nám a odbrousíme opatrně maximum postižené části nehtu, aby byl prst co nejčistší a předepsané léčivo se dostalo všude tam, kam je potřeba. Léčbu lze dále podpořit světelnou terapií PACT MED na mykotické nehty. Takto lze protiplísňovou léčbu maximálně posílit.

Jak je možné, že mi lékař odmítl celková antimykotika napsat?

Ano, v některých případech jsou celková antimykotika kontraindikována, např. pokud užíváte léky na srdce nebo máte špatné výsledky jaterních testů. Proto je na lékaři, aby zhodnotil Váš celkový zdravotní stav a rozhodl zdali je tato léčba pro Vás bezpečná.

Jak poznám zdali je to skutečně plíseň?

Okem se to pozná těžko, pokud nejsou přítomny další doprovodné příznak. Mezi ně patří zbarvení nehtu, charakteristické deformity tvaru nehtu, změna struktury tkání pod nehtem – tzv. lámající se bambus, aj. Nejjistější je provést „odběry biologického materiálu.“ Jedná se o seškrábnutí části vzorku šupin z podnehtu, ideálně z hloubky, čím blíže ke kořeni nehtu tím lépe Tyto se následně odesílají do laboratoře, kde se kultivují. Kultivace trvá obvykle cca 4 – 6 týdnů. Po této době obdržíme výsledky.

Je nutné dodržovat nějaké postupy před odběrem?

Ano, je nutné, abyste minimálně 3 týdny neužívali léky – antimykotika, nekapali na nehet žádná léčiva, neaplikovali masti, nepoužívali deodoranty na nohy, nedrhnuli si nohy výrazně kartáčem a byli ideálně 3 týdny po pedikúře. Pokud nebudete dodržovat tato doporučení, mohou být následně výsledky falešně negativní.

Co to znamená falešně negativní?

Znamená to, že ačkoliv je plíseň pod nehtem skutečně přítomna a my můžeme vidět její jednotlivé charakteristické projevy, na kultivaci se to neprokáže a laboratoř tak prohlásí výsledky za negativní.

Léčím se s plísní již mnoho let a neúspěšně, proč léčba nezabírá?

Příčin může být mnoho, plíseň je totiž velice záludná záležitost. Ten kdo byl jednou infikován je navždy znevýhodněn a může tak kdykoliv dojít k recidivě. Někdy kompletní vyléčení komplikují imunosupresiva, jindy cévní nedostatečnost dolních končetin nebo diabetes. Můžete se léčit na správný typ plísně, ale z nevědomosti může docházet k sekundární kontaminaci. Stalo se nám dokonce, že klientka „jen“ nosila na svůj typ chodidla nevhodnou obuv, která tlačila na prsty a nehty a tyto se primárně odtlačovali a proto nemohli přirůst. S mykózou se tak trápila mnoho let, než přišla k nám na pedikúru a mohli jsme tomu přijít na kloub.

Co je to sekundární kontaminace?

Je to proces, při kterém dochází k opakované kontaminaci, např. nošením starších bot, které nejsou řádně dezinfikovány. Pro úspěch celé terapie je tedy klíčové co nejpečlivěji dodržovat dekontaminační plán, který Vám dá k dispozici náš terapeut.

Jaký je rozdíl mezi prostředky proti plísni zakoupenými u Vás a v lékárně?

Myslím, že jsou rozdílné účinné látky. Jisté koncetrace se dají prodávat jen v lékárně, nebo jsou jen na předpis lékaře. Máme k dispozici účinné látky urea, různé formy kyseliny salicilové, kyseliny chlorovodíkové, spirularinu, phytium oligandrum aj.