Naše služby

Odběry biologického materiálu

Odběr biologického vzorku

 

Odběr biologického vzorku je v boji s plísňovým onemocněním nehtů velmi užitečným nástrojem. Umožňuje nám identifikovat patogen, který je původcem onemocnění, protože ne vše, co se jako nehtová mykóza tváří, musí nutně mykóza být. Samotný odběr je nebolestivý, ale má svá pravidla, která je potřeba dodržet:

 

  • Nehty by měly být odrostlé cca 14 dní, čerstvě ostříhané nehty odběr naopak komplikují
  • Nehty by neměly být nalakované
    • Pokud si nehty lakujete, je potřeba, aby byly odlakovány min 14 dní před odběrem. Použití odlakovače v kratší době může zkreslit výsledky..
  • Neužívat antimykotika (i ta volně prodejná)  min 6 týdnů (!) před odběrem. Při nedodržení této ochranné lhůty mohou být výsledky falešně negativní.
  • Nepoužívat žádné jiné druhy dezinfekce a to jak nohou tak obuvi. Nevztahuje se na klasické mýdlo, nicméně nehty by neměly být nijak výrazně drhnuty.

 

Vzorek je následně zpracován a to buď mikroskopickým vyšetřením a/ nebo kultivací. Výsledky jsou obvykle známy za 4 – 6 týdnů.

 

Odběr biologického vzorku můžete absolvovat přímo u nás v Hilarionu, kde Vám jej odebere naše zkušená pedikérka. Tato služba je zpoplatněna a stojí 2158 Kč včetně DPH. 

 

Popř. lze odběr provést tzv. na pojišťovnu. V tomto případě musíte nejprve navštívit svého ošetřujícího lékaře (praktický lékař, dermatolog…), který Vám vystaví žádanku na “Odběr biologického materiálu”. S touto žádankou a kartičkou pojišťovny se následně dostavíte do odběrové laboratoře viz níže:

 

Odběrové pracoviště Dermatovenerologie

Karlovo náměstí 32

128 08, Praha 2

Fakultní poliklinika, budova C2, 3. patro, dveře č. 4

Tel.: 224 966 733, 224 966 734

laborantky: K. Sedláková, P. Vlachová

 

Ordinační hodiny

Úterý: 8 – 12 hod

Středa: 13 – 15 hod

Čtvrtek: 8 – 15 hod

 

červenec a srpen: odběry POUZE út a st 8:00 – 11:00

 

 Nemusíte se předem objednávat, s žádankou není třeba procházet kartotékou a můžete pokračovat přímo k odběrové ordinaci, kde vyčkáte pokynů laborantky. Poslední pacient je registrován 15 min před koncem pracovní doby.


Nicméně aktuální ceník najdete vždy na stránkách zde.