Naše služby

nehtová protetika - běžkyně

Nehtová protetika

Nehtová náhrada (neboli „nehtová protetika“), je oblíbená především v létě, kdy ženy i muži nosí otevřenou obuv a je jim nepříjemné, že nehty na nohou nejsou úplně dorostlé. Je vyráběna na míru z gelového materiálu, který je elastický a lépe snáší mechanický tlak.

Nehtová protetika se aplikuje pouze na zdravý nehet. Klasický jemně růžový v lůžku, možno s bílým volným okrajem. Nemá změnu struktury a oblast pod nehtem je čistá.

V případě, kdy jsou změny barvy, struktury, jsou přítomny podélné rýhy, bílé nebo jinak barevné změny pod nehtem, je zde podezření na nehtovou plíseň, doporučujeme návštěvu lékaře – dermatovenerologa (na pojišťovnu). Popř. je možné udělat odběry biologického materiálu, za účelem zjištění plísní, přímo u nás. Tato služba je zpoplatněna a řídí se aktuálním ceníkem. Vyhodnocení odběrů nicméně trvá 6 – 8 týdnů, proto doporučujeme přijít s dostatečným předstihem.  V případě, že by na nehtu byla plíseň a nehtová protetika se na naléhání klienta i tak udělala, mohlo by dojít ke zhoršení příznaků.

Příčiny proč chybí z větší části nehet na noze nebo je poškozený jsou: 

 • nehet je poškozený mechanickým tlakem – při sportu (běh, turistika)
 • nehet je poškozený mechanickým tlakem – při nošení boty – který vytváří tlak na nehet – například lodička
 • nehet je poškozený mechanickým tlakem – úraz (spadne něco těžkého na nehet – kámen, cihla, skříň, nakopnutí se o dveře, stoupne na nehet kůň, aj.)
 • nehet vyrůstá od kořene poškozený z důvodu poškození zárodečné vrstvy, například po chirurgickém zákroku
 • genetika – nehet nevyrůstá dobře již od narození

 

Mechanické poškození většinou způsobí, že:

 • Bolest při chůzi.
 • Je to nepříjemné na dotek.
 • Vadí Vám když se nehtu dotýká bota, ponožka, deka…
 • Poraněný nehet se oddělí od lůžka (částečně nebo úplně). Pokud jen částečně a zbylá část nejde odstranit lehce je lepší nás navštívit.
 • Pod poškozeným nehtem začíná růst maličký nový nehet. Je choulostivý, buďte na něj opatrní.

Jak nehet časem dorůstá, je zpočátku měkký. Postupně se zpevní a když dorůstá, buď:

 • Je to v pořádku a nijak nebolí. Pokud Vám nevadí vzhled, nechte to tak jak to je. Můžete odtahovat postranní valy. Pokud Vás to vizuálně trápí nebo bolí – je vhodné dát nehtovou protetiku.
 • Např.: Měli jsme diabetika po odstranění nehtu. Zarůstal mu a nepřál si rovnátko. Lékař mu strhl nehet. Při dorůstání jej to velice bolelo. Udělali jsme nehtovou protetiku a najednou klient mohl bez obtíží a bolesti zase chodit. Dělá nám radost, že Vám děláme radost.
 • Nebo naopak začne zarůstat, v tom případě je vhodné aplikovat nehtové rovnátko. Nebo alespoň tejpovat a aplikovat tamponádu pod nehet, pokud je kam.

Funkce nehtové protetiky: 

 • chrání lůžko a poslední článek prstu před poraněním
 • dává zpětnou vazbu při kontaktu se zemí o intenzitě tlaku
 • je estetická a dělá svému nositeli radost 🙂

Možnosti ošetření: 

 • Nehtová protetika bez jakéhokoliv dalšího ošetření – aplikována na 1 nehtu, cena 1210 Kč, délka ošetření od 20 – 40 min
 • Jako doplněk je možné lakovat 245 Kč, nebo aplikovat gel lak 605 Kč.
 • Záruka na nehtovou protetiku je 7 dní od aplikace.

Pro nehtovou protetiku používáme Německé osvědčené značky: 

 • LCN
 • Gehwol

Jaká je barevná škála umělých nehtů? 

 • jemně růžové
 • porcelánové
 • transparentní
 • bílé na vytvoření iluze – volného okraje

Na jak velký nehet se dá udělat nehtová protetika?

Důležité je položit otázku trochu jinak. Jakou kvalitu má dorůstající nehet. Nehty když dorůstají mají mít charakteristickou strukturu. Na poklepání sondou by měla být tvrdá. V případě, že je nehet měkký, není vhodné na něj ještě dávat protetiku. Je nutné počkat až ještě trošku odroste a ztvrdne.

Jakmile nehet ztvrdne, je možné dělat protetiku i na maličký nehet. Zlaté pravidlo zní, ideální je vytvořit o 1/2 nehet delší nebo maximálně o 2/3. Nedoporučuje se dělat nehet delší například o 3/4, nebo 4/5.

Terapeut si s klientem vždy odsouhlasí jaký tvar by si klient představoval a jestli je to v rámci možností daného nehtu, aby nový útvar dělal dobrotu a neohrozil přírodní nehet.

Zaplacením služby souhlasíte s tvarem nehtu. Na pozdější reklamace nebude brán zřetel.

Proč se nemá dělat nehet delší nebo širší, než je samotný kořen nehtu?

Nehtová protetika má nehet chránit, to má nějaká pravidla. Když bude umělý nehet moc dlouhý, spíš bude nehet co dorůstá namáhat a je možné, že když se nakopnete, tak dorůstajícímu nehtu spíše ublížíte. Nehet, který je poraněn hodně blízko ke kořeni může následně dorůstat již permanentně poškozený. Je potřeba se sebou zacházet opatrně.

Bude bolet když budu mít protetiku a někdo mi dupne na nehet?

Ano, pravděpodobně bude. Možná o maličko méně, ale ano. Lepší je uhnout :). Pozor na dveře od balkónu když jste doma bosky. Pozor u koní. Pozor ve skladech, kde jsou vysokozdvižné vozíky. Pozor při stěhování. Pokud to jde noste ochrannou obuv.

Je potřeba se o umělý nehet nějak starat?

Ano, je potřeba dodržovat hygienu nehtu. Jinak se může stát, že se i na zdravém nehtu po čase pod protetikou vytvoří plíseň.

Můžeme udělat protetiku na nehet, kde je plíseň? 

Ne, nemůžeme. Slyšela jsem názor, že když se nehet odbrousí a udělá se na něm protetika, že je plíseň pryč a nehet je chráněný. Ale není to pravda. Je potřeba vyléčit plíseň a pak až nastavovat umělý protetický nehet.

Jaký je rozdíl mezi vzduchovou bublinou pod nehtem a plísní? 

Vzduchová bublina se může udělat při otlaku v botě. Nehet je čistý a není tam jiná změna struktury. Ale vždy je lepší udělat odběry, pro jistotu.

Kdo může udělat odběry? 

Odběry můžeme udělat u nás a odeslat do laboratoře na přímou úhradu, nebo si můžete u svého praktika či kožního lékaře vyžádat žádanku a udělat odběry na úhradu pojišťovny. Kdo má syndrom bílých plášťů, dělá odběry u nás. Kdo ne a má čas, jde si pro žádanku k lékaři. Ideální je skočit na dermatovenerologii. Více informací před odběry připravíme v dalším článku.

Produkty vhodné na domácí použití? 

Produkty na míru Vám přímo navrhne Vás ošetřující terapeut. Všechny potřebné produkty jsou k zakoupení v provozovně nebo je možné si je objednat přes náš e-shop.

Nehtová protetika chrání nehet, ale občas se může stát, že praskne. Co je příčinou? 

 • Nehtová protetika má jistou míru elasticity, ale ta je pořád relativní. Nejsou materiály, které by byli na 100% odolné na úhel 45 – 90 stupňů. V případě, že budete nosit těsnou obuv se může stát, že nehtová protetika praskne. V případě, že si nejste jisti zda je bota tvarem padnoucí, zeptejte se svého terapeuta, provede Vám kontrolu obutí.

 

 

 

 

 

 

 

Jakékoliv další dotazy nám prosím posílejte na info@hilarion.cz. Těšíme se na Vaše podněty. Hezký den přejeme Ing. Petra Kliková