Single post

Máma / podolog, je návod na to jak být super matkou?

Od jakživ říkám, že by měl být na každého manuál, aby se vědělo, co ano a co ne. Nikdo mi ale žádný nedal. Každý si hledáme svou cestu. Alespoň je to napínavé, že? Psal listopadu 2019 a nám se narodilo děťátko. Na mateřství jsem se těšila, ale na druhou stranu mě děsilo, jestli vše zvládnu. Dnes je to 16 měsíců a jelikož to pro mne byla napínavé a zajímavé, nenapadlo mě nic lepšího, než se o své zkušenosti podělit, pro ty maminky, nebo i tatínky, nebo kohokoliv jiného, koho by to mohlo zajímat, jakou cestou jsme se vydali.

Období na které se zde zaměřím:

  1. Těhotenství
  2. Porod
  3. Šestinedělí – do 1. roku
  4. Batole od 1. roku

1. Těhotenství

Zjištění, že jsem těhotná bylo super. Ale jak být správnou matkou? To pro mě bylo děsivé. Hm. Pojala jsem to jako ve škole. Načíst si vše co jde. Bylo toho tolik. Kolik lidí, tolik názorů. Každý si má najít ten svůj způsob a věřím, že každý dělá co může a jak nejlépe umí. 🙂 Ještě že kolem sebe máme ty skvělé spřízněné duše.

Jak už víte podologie je v Česku v plenkách, proto je těžké najít si ucelené informace o tom, jak se od malička starat o nožky novorozeněte, jak podpořit správný vývoj a pečovat o to malé stvoření co mi rostlo v útrobách, není na to jednoduchý manuál. Když jsem byla těhotná a navštívila jsem babičku v nemocnici na LDN, říkala mi: „Seď rovně, ať malou moc nemačkáš.“ To bylo tak nějak červen, červenec. Protestovala jsem, že má místa dost, ale nedala si říct. 🙂 To to pěkně začíná říkala jsem si. Až následně jsem zjistila, že některé deformity a „pomačkání“ nožek, mají děti i z dělohy. Já myslela, že se děloha úplně perfektně přizpůsobí. Člověk se očividně učí celý život.

Časopis umění fyzioterapie

Nicméně jsem se dostala přes kamarádku fyzioterapeutku k odbornému časopisu o fyzioterapii, dají se sehnat čísla se zaměření na – dětskou nohu, na porod, na dýchání aj. Tam jsem se mimo jiné dočetla, co jiného, než že kolik lidí, tolik názorů na dětskou nohu. Ale i tak to bylo velice poučné. Četla jsem si o vlivu porodu na psychiku miminka. Nevěděla jsem, že způsob porodu, může souviset s tím, jak je dítě schopno zastat se samo sebe v dospělosti. Nebo, že to dokonce může mít vliv na vztahy. Ale dává to smysl.

Hypnoporod

Další super zkušenost byl předporodní kurz: Hypnoporod, dle kterého rodila prý i Katie z královské rodiny v Anglii. No jsem pro, to rozhodně zkusit. Přihlásila jsem sebe i partnera. Cena byla rozhodně vyšší než u klasických předporodních kurzů co nabízí nemocnice.

 

Partner u porodu chtěl být, tak jsme si říkali, že se alespoň něco přiučíme. Před kurzem jsem myslela, že muž je u porodu, aby mě držel za ruku a utěšoval mě, byl mi oporou, viděl příchod svého potomka na svět. 
A hele, po kurzu už oba víme, že jeho role u porodu je daleko více než
 jen to.

 

Moc doporučuji, najdete kurzy na www.jemnezrozeni.cz. Měli jsme štěstí, že jme kurz měli přímo v porodnici na Bulovce. Kde jsem chtěla rodit v porodním domě. Viděli jsme porodní sál, „hekárnu,“ mluvili se sestrami, porodními asistentkami, dulou. Skvěle investované peníze. Naučíte se i meditovat. Naladit se na miminko v bříšku. Myslím, že i partner kurz velice chválil a to je co říct. Není nad to, když máte kamarádky, co Vám najdou vše to, co je vlastně super. Viď Jani. 🙂

Mluvila jsem s jinými, co řekli, že porod nějak zvládnou bez přípravy. Proč ne. Když já jsem tak zvědavá a vybíravá. A pak jsem mluvila s těmi, co byli jinde, na jiném kurzu a bylo to dle jejich slov strašné. No ne vždy má lektor dobrý den. My měli lektorky rodnou 2.

Pravidelná fyzioterapie a rebozo masáž

Vzhled k revmatoidní artritidě, sedavému zaměstnání a hypermobilitě se již léta, pravidelně a dobrovolně nechávám opečovávat na fyzioterapii. Předcházím špatným pohybovým návykům, rehabilituji, cvičím, posiluji. Nechám se rovnat na všechny možné způsoby, dle mnohých technik. Je to příjemné, i když na první pohled to vypadá, že se nic neděje. Dle mého je správná rehabilitace takové umění.

Jak rostlo břicho, přibírala jsem na váze, tělo se přizpůsobovalo plodu, začaly bolela záda, občas tvrdlo břicho, to bylo ouvej. Kromě pravidelné rehabilitace jsme s fyzioterapeutkou udělali i rebozo masáž.

Rebozo

Upřímně, občas se mi na fyzio občas i nechtělo. “ Zase se bude makat a cvičit. Mě se nechce… chci se jen válet.“ Takhle znělo jeden den moje konstatování. Tvrdo mi břicho a byla jsem celá přešlá. Nic moc den.

Přiznala jsem se fyzioterapeutce, dle pravdy. Tak navrhla, že uděláme něco jiného než běžně. Vyzkoušela na mě REBOZO. Jéje, po tomhle se mi tak ulevilo. Břicho změklo, odpočinula jsem si a byli jsme všichni spokojeni. Fyzioteraput, maminka a věřím, že i miminko.

Kurz kojení

Další kurz kam jsme se vydali, oba dva byl kurz kojení. Ehm, můj partner byl jediný muž v místnosti. Ostatní nastávající maminky byli sami, nebo s mamčou. Kontrolovali prsa a postavení bradavek, vysvětlovali, co se kdy mění. Ukázali jaké jsou odsávačky. Proč je rozdíl v lahvích a jaké jsou odsávačky. Čím se s smíte při kojení mazat, co může miminko „sníst“ a co dělat když je zle a praskne bradavka, nebo jaké jsou polohy kojení a vše jste si vyzkoušeli maximálně jak šlo.

Z praxe po porodu, jsem ráda, že byl Michal se mnou. Když jsem byla unavená a prvorodička a neuměla jsem si malou přiložit k prsu, kojit Sárinku docela ze začátku bolelo. Jelikož byl muž na šestinedělí se mnou, kouká, a říká, děláš to špatně. Dej mi ji. Lehni si takhle, a šup. Bylo to. Je super, hned to bylo lepší, když partner je s Vámi a můžete odpočinout a spolehnout se na něj.

Očkování ano, nebo ne

Téma k zamyšlení. S velikým břichem jsem se vydala na přednášku o očkování dětí mezi lékaře. Byla to moc zajímavé a jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit. Sárinka má všechna očkování, co jako miminko může mít. U vpichu si stěžuje, později je místo chvilku nějaký čas červené. Dceruška je pak trošku protivnější, nevím jestli je to tím, že si stěžuje, že jsme jí třeba nechali aby ji někdo vzbudili. No co jiného s tím, když u lékaře máte být na čas a dítě si spí nepravidelně. To se nedá naplánovat lépe. Panadol na horečku a víc mazlení a her a snáší to docela dobře. Žádné reakce neměla. Já jsem klidnější.

2. Porod

Rozhodla jsem se, že rodit budu na Bulovce. Kromě toho, že to máme z Bohnic blízko, je to místo, kde je porodní dům, neonatologie a skvělý primář pan Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D.

Zdravotní indikace mi u první dcerky neumožnila přirozený porod, i když jsme se na něj pečlivě připravovali. Tak se stalo, že jsem rodila plánovaně ve 34. týdnu těhotenství. Předcházeli injekce pro dovinutí plic, hospitalizace myslím že, 2 dny předem před porodem. Měli jsme připravené porodní přání a probrali jsme je s panem profesorem, s paní doktorkou neonatoložkou a vyšli nám maximálně vstříc.

Zajímavost o císařském řezu

Věděli jste třeba, že v případě, kdy se rodí císařem, existuje terminologie jako „přirozený císařský řez“. Říkala mi o něm sestřenka. Požádala jsem pana primáře, zdali by to u mě, bylo možné a říkal, že když nebudou komplikace, tak ano. A komplikace nebyli. Jsem mu moc vděčná, jelikož způsob jakým se děťátko dostane na svět, má dle studií vliv na jeho emoční vývoj a sociální vazby následně v dospělosti.

Dále jsme měli přání, nechat dotepat pupečník a bonding. Když jsem po porodu po chvilce byla odvezena na JIPu, tak bondoval s malou Sárou (dceruškou) její tatínek. Měli jsme domluvený soukromý pokoj na šestinedělí, takže nebyl problém s prostorem a soukromým.

Zpracování placenty

Když jsem o této možnosti slyšela před mnoha lety. Tak jsem se necítila moc komfortně a přišlo mi to divné. A nechala jsem to být. No a na kurzu – jemného zrození, jsem si o tom povídali. Zjišťovala jsem si o tom více, a rozhodla jsem se, že to zkusím. Podporuje to tvorbu mléka, pomáhá to hojení po porodu, doplňuje to železo… Tabletky jsou pohodlné. Nijak to neobtěžuje. Vybrali jsem si na zpracování naši instruktorku z kurzu paní Annu Vršnik, která připravila:

  • enkapsulované tobolky
  • tinkturu

Doporučujeme, pokud zvolíte tuto variantu, aby specialista na zpracování přijel co nejdříve, protože personál nemocnice, nemá jak placentu uchovávat za chladných podmínek do vyzvednutí. Byli z toho trochu „na větvi,“ asi jako já tenkrát… Pro Vás je dobré mít na placentu připravenou krabičku a chladící tašku s ledem. Zpracovat by se měla logicky co nejdříve po porodu.

3. Šestinedělí

Fyzioterapie a cvičení po porodu a císaři

Co jsem byla doma na šestinedělí, přišla za mnou naše skvělá fyzioterapeutka Mgr. Michaela Středová a pomohla mi s rehabilitací po císaři. Rána po řezu byl tvrdá, nepříjemná na dotek. Není nad to, když máte spřízněnou duši. Myslela jsem, že už nikdy nebudu běhat, zakašlat, nebo se vysmrkat, zvednout se z postele, vlézt do vany. To bylo peklo. Na císaře dobrovolně rozhodně už nejdu. Jestli to bude možné a pak primář říkal, že bych teoreticky mohla příště rodit přirozeně.

Zaměstnat hlavu – když hormony bouří

Když mi bylo chvilkami smutno, ty poporodní hormony nahoru a dolů, to je peklo. Člověk nevím co se sebou, tak pustím si na YouTube kanál „Dušek.“ To je balzám na duši. Dušek je opravdu vtipný. 🙂 Mám ráda jeho Cave man, a audioknihu, kterou na mluvil Dědeček Oge. Jeho hlas mě uklidňuje. Má náboj. To mi pro změnu poradila, jiná kamarádka Jana :). Myslela jsem si, že mě se poporodní deprese týkat nebudou. A hele, život je samé překvapení. Ale naneštěstí to netrvalo dlouho.

Stříhání nehtů

Novorozencům rostou nehty docela rychle. Do porodnice jsme měli pro malou rukavičky, kleštičky na nehty „krokodýla“, pilníček, kvádr na zarovnání okrajů nehtů po stříhání.

4. Miminko (do 1 roku)

Vyvíjí se dceruška správně? Fyzioterapie Carla Lewitová

Plynul čas a sledovala jsem videa na YouTube, jak se vyšetřují miminka, jestli je vývoj v pořádku. Rozhodla jsem se domluvit si termín u paní Carly Lewitové. Zkontrolovala Sárinku, zdali je vývojově v pořádku. Hned jsem byla klidnější. Ale je to daleko, od místa kde bydlíme. Ale paní Lewitová je skvělá, má jemné techniky, je vnímavá. Byl to rozhodně zážitek se s ní potkat.

Manipulace s miminkem Kiedroňová

Jednou jsem byla s kamarádkou Katkou na obědě. Že mi půjčí peřinku pro malého. Říkala mi o paní Kiedroňové. Tak jsem hledala. Koupila jsem si u ní video, něžná náruč rodičů, ale velikou část jsem shlédla. Ale nějak jsem to nedokoukala. Ale péřovou peřinku jsem si nakonec rozhodně koupila i vlastní. Myslela jsem, že bych k nim chodila s malinkou plavat. Ale nebylo to ono, malá byla moc maličká, a nechtělo se mi s ní v listopadu, prosinci a lednu chodit do bazénu. Čekala jsem na jaro.

 

Jak manipulovat s miminkem po narození a vaničkování

Mezitím jsem našla Vandu www.vanickovani.cz, podívala se na videa a pak jí požádala, zda by mohla chodit vaničkovat k nám domů, naši malou. No osobně nemohla, aleposlala nám svoji trenérku. Byla skvělá, naučila nás jak ve vodě se Sárinkou cvičit břicho, jak s ní manipulovat, jak pomalu máček hlavu, a jak s vodou do obličeje aby se malá nebála. Moc doporučuji. Pak jsem s ní chodili plavat do Šutky i s ostatními.

Nosítko a šátek – ano

Sárinku jsem uspávala v nosítku, nebo šátku, je mazlená co to jen šlo 🙂 Jsem kontaktní tvor, no co Vám budu povídat, spí s nám v posteli, i když u mojí strany má svojí postýlku s ohrádkou a v pokojíčku má vlastní postel. Myslela jsem, že ty karikatury, jak se dítě roztahuje v posteli rodičů přes noc jsou vtipné. No ano jsou, do té chvíle, než Vám dojde, že realita probděné noci je tu. Ale i tak jsem ráda, že je s námi.

Oblékání

Snažíme se dceři dopřát možnost volného pohybu co se prstů na nohou a chodidel týče. Nenosila jako novorozenec hezké botičky, ale měla vždy volnější ponožky nebo dupačky s nadměrným, aby ani při natažení nohy nenaráželi prsty do dupačky. Nedávali jsme dceři těsné punčocháče, protože prý snižují tonus svalů a vnímání svalů těla miminka.

 

5. Batole od 1 roku

Monitoring domácí prostředí a správnost manipulace, kontrola vývoje

Mezitím, k nám domů začala chodit fyzioterapeutka jednou za měsíc a půl, byla tu 3x? Pak začala korona a bylo utrum. Zkontrolovala mě, jak s malou pohybuji. Jak se naše malá pohybuje doma, jaké má hračky, jaké má překážky. Jak se hýbe. Ukázala mi, jak s ní mám cvičit, abych podporovala, zdravý vývoj. A pak mi poslala zprávu a doporučení. Moc milá paní. http://www.rehabilitace.net/cz/kontakt/

Vyšetření kyčlí

Samozřejmě jsme chodili na kontrolu kyčlí na ortopedii. Vše bylo super, nemuseli jsme dávat nějaké široké pleny.

Kontrastní knihy a hračky, rozvoj senzomotoriky, montessori

Zatím co malá rostla, koupili jsme kontrastní knihy, Montessori učebnice a snažíme se Sárince podle vývoje přizpůsobovat pokojíček, hračky a prostředí doma.

Moudrohraní – playwisely

Další hezký tip jsem dostala od kamarádky Mirky, klinický logoped. www.playwisely.cz. To je super program pro děti od 4 měsíců do 5 let. Jezdili jsem 1x týdně na 30 – 45 mim. Hodina vždy rozdělená na 3 bloky: kartičky, trénink rozvoje motoriky rukou a pak tělocvična a nějaké překážky nebo úkoly. Sárinku to moc bavilo.

Dneska je hodina kratší, protože je on-line. Ale rozhodně to stojí za to. Teď za doby covid hold máme on-line hodiny – na 10 min 1x týdně. Vychází to na 100Kč. Je to pro Sárinku zpestření. Paní učitelka má vždy něco nového :)) a zajímavého. Dorporučuji.

Pravidelný monitoring chodidel a pat od 2 let (co 6 – 12 měsíců) do 17 let

Jak jde život dál, a vzdělávám se v péči o nohy, dostala jsem od své školitelky Mgr. Pavly Rybové doporučení na PhDr. Ingrid Palaščákovou Špringlovou, Ph.D. Šup a dneska jsme s malou v péči u ní v centru. Líbila se mi její věta. Děti nejsou malý dospělý, jsou to děti. Je potřeba to respektovat.

Dětská obuv

No aktuálně jsem začala řešit dětské boty. Dnešní doba nás učí, se rychle adaptovat. Když doma chodila ze začátku, měla kožené capáčky. Střídali jsme i plyšové bačkůrky – myšky s proti skluzovou ochranou. Nosí je ráda na rukou 🙂 Zimu zvládla v teplé botě se zpevněnou patou. A dneska na hřišti měla botičky, větší s pevným kotníkem. Takže se zula a většinu odpoledne byla bosa. Na hřišti je písek, bylo teplo, tak proč ne…

Před nákupem vždy obkreslím nohu na papír. Změřím délku a šířku chodidla. Nakreslím si nadměrek a pod toho vybírám velikosti. Snažím se vybírat boty s dobrým ohybem v předloží, lehkou se zpevněnou patou. Má maličko vbočený 1 kotník a plošší chodidla. Ale chodidla neřeším, je to přiměřené věku, určitě z toho vyroste.

Korekce W sedu stimulace plosek

Snažím se Sárinku hlídat, aby neseděla ve W sedu. Koriguji její sed při hraní a když stojí, dávám jí nožičky blíže k sobě, aby neměla širší stoj, než má kyčle. Pak se jí vybočuje kotník. Korekce je v jejím věku je důležitá, aby měla správné pohybové návyky. Dokud je mladá a ohebná, dají se lehce přeučit nesprávné pohybové návyky.

Plosky stimulujeme masáží chodidel. Dále když to jde, chodí venku bosky, Když je teplo a svítí sluníčko. Na tvrdém povrchu chodí v botičkách se zpevněnou patou.

Poděkování

Za můj život jsem měla tolik učitelů. Snad od nepaměti. Už jako malá, když nepočítám rodiče, k nám domů docházel učitel Němčiny a učil se se mnou v kuchyni, v Jirkově. Měla jsem hodné učitelky v jeslých, ve školce, ve škole v první třídě, a pak Šperlingovi od 2. – 9. třídy. Na gympl jsem chodila do Klášterce nad Ohří, skvělý kolektiv profesorů tam za mé doby byl. VŠ byla úžasná, už jen v tom, že byla celá v angličtině. Pak jsem potkala Podologii a celý život vzal nový směr a zaměření. Děkuji rodině, zde i v zahraničí, děkuji všem, kteří mě provádějí životem, děkuji klientům a děkuji že tu jsem.

Inspirace

Když je den na prd, myslím, že mě vždy vzpruží 6 cností srdce: pokora, pochopení, vděčnost, soucit, odvaha a odpuštění. Já si k tomu přidala ještě i lásku. Ale to co mi vždycky zvedne náladu je fakt, že stále koukám, co je kde nového z oboru fyzioterapie, podologie (v zahraničí), pedikúry, dermatologie, diabetologie, a i jiných oborů, které souvisí s tím, jak pečovat o nohy dospělých i malých dětí. Je to až neuvěřitelné jaké věda dělá pokroky. Jaké jsou nové poznatky.

Příště Vám připravím soupis knih, které jsem četla o dětech a které mi pomohli připravovat se na roli maminky. Třeba si taky budete chtít počíst.

Kdo dočetl až sem, klobouk dolů. 🙂 Snad je to užitečný článek.

Přeji všem hezký den.

Petra K.

Leave a Comment